Szukaj wg Województwa:

Polska 8 2 4 8 2 4 3 20 9 2 6 2 13

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Wczasy odchudzające

Rola lekarza w odchudzaniu

Biorąc pod uwagę wielość przyczyn powodujących zwiększanie masy ciała oraz indywidualne funkcjonowanie naszego organizmu warto przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej skonsultować się z lekarzem: dobrym internistą, lekarzem rodzinnym, dietetykiem lub ginekologiem, przy okazji okresowego badania. W przypadku otyłości najlepszy będzie lekarz bariatra.

Leczenie nadwagi i otyłości, podobnie jak każdej innej przewlekłej choroby, wymaga czasu, cierpliwości, samozaparcia, rezygnacji z wielu przyjemności i przyzwyczajeń oraz stałego nadzoru kompetentnego lekarza.

Oczywiście to nic przyjemnego, dlatego tak bardzo jesteśmy skłonni wierzyć ludziom, którzy obiecują nam na łamach kolorowych magazynów czy w telewizyjnych reklamach środki lub urządzenia, które błyskawicznie wykonają całą tę pracę za nas, uwalniając nas od wysiłku, stresu, czy w ogóle konieczności wychodzenia z domu.

Te diety i gadżety pomagają każdemu i natychmiast - nieważny wiek, wyniki badań, kondycja. Lekarz niepotrzebny (jeszcze zacznie zadawać jakieś pytania?). Za skutki ich stosowania nikt też nie odpowiada. Artykuły są niepodpisane, firmy (pobierające całkiem spore pieniądze) ulokowane w skrytce pocztowej.

Nikomu raczej nie przyjdzie do głowy leczyć w ten sposób cukrzycę czy reumatyzm, ale nadwagę i otyłość - oczywiście, bo to przecież nie choroba. Czy aby na pewno?

Nadwaga i otyłość ma wiele przyczyn, a ich leczenie może przebiegać na wiele sposobów. Rolą lekarza jest przede wszystkim ustalenie - indywidualnie dla każdego pacjenta - skąd się wziął jego problem z nadmierną masą ciała i dobranie sposobu leczenia dla niego najlepszego, tzn. rozsądnie zaplanowanego programu redukcji masy ciała.

Dla niektórych wystarczy zalecenie lub rozpisanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej, inni będą potrzebowali indywidualnie dobranego i w pełni bezpiecznego leczenia farmakologicznego, być może również pomocy dietetyka, psychologa, fizykoterapeuty.

Rolą lekarza jest uświadomienie pacjentowi potrzeby podjęcia odpowiednich działań, wskazania miejsc, gdzie taką pomoc może uzyskać. Zastosowane leczenie nie może pozostawać w konflikcie z ogólnym stanem zdrowia, a w szczególności z często występującymi przy otyłości chorobami towarzyszącymi.

Jest to temat zwyczajowo pomijany przez propagatorów różnych cudownych diet i metod odchudzania. Dla nich każdą nadwagę i otyłość leczy się tak samo, a pacjent traktowany jest z założenia jak człowiek całkowicie zdrowy, tylko trochę za dużo ważący.

Odchudzanie musi być zawsze dobrze zaplanowane. Jeśli źle się do tego zabierzemy, możemy narazić się na poważne komplikacje zdrowotne. Jeśli np. cukrzyk weźmie się za ostrą dietę lub szaleńcze ćwiczenia fizyczne, może poważnie sobie zaszkodzić. Dlatego odchudzanie najlepiej zacząć od... wizyty u lekarza.

Walka z nadwagą i otyłością jest w pewnym sensie walką z nałogiem, dlatego trwa tak długo i wymaga od pacjenta silnej woli i wielu wyrzeczeń. Czasem tej woli może brakować. Lekarz musi wspierać psychicznie swoich pacjentów, motywować ich do walki o własne zdrowie, wyczuwać momenty słabszej dyspozycji psychicznej i walczyć o jej poprawę, gdyż tak naprawdę to właśnie motywacja i wola pacjenta stanowią o sukcesie leczenia.

źródło: odchudzanie.org.pl

Dodaj komentarz